Herald – raporty dla Puppet

Herald to procesor raportów dla narzędzia Puppet. Dostarcza bramki i SDK do odbierania raportów i prostą aplikację webową do wyświetlania ich w wygodny sposób w przeglądarce.

Puppet to świetna technologia. Zapewnia prosty, czytelny i deklaratywny język opisu infrastruktury serwerów. Za jego pomocą bardzo łatwo jest opisać nawet najbardziej skomplikowane rozwiązania. Puppet to także cały ekosystem połączonych ze sobą narzędzi. Jednym z bardziej istotnych fragmentów ekosystemu jest raportowanie.

Puppet Enterprise reports

Puppet posiada bardzo bogate i rozszerzalne funkcjonalności jeżeli chodzi o raportowanie stanu i przebiegu procesu wdrażania zmian. Cały podsystem raportowania jest przemyślany tak by można było go dowolnie rozszerzać. Jednym z takich rozszerzeń jest np. konsola Enterprise którą otrzymujemy przy używaniu produktu Puppet Enterprise.

 

W przypadku gdy jednak nie chcemy lub nie możemy skorzystać z Puppet Enterprsise mamy do dyspozycji jedynie logi systemowe. Jako że Wave Software wykorzystuje Puppet w wersji otwartej, postanowiliśmy napisać odpowiednią aplikację do zbierania logów. Chcieliśmy by był jak najwygodniejszy i przypominał wynik wywołania z poziomu konsoli systemowej. Tak też powstał Herald.

Herald jest aplikacją w całości opublikowaną jako otwarte oprogramowanie. Jest opublikowany na serwisie GitHub oraz w indeksie pakietów Rubygems. Opis instalacji znajduje się na stronie GitHub.

Herald – lista węzłów

 

Herald – raport dla konkretneego wywołania